فروش محصولات پوسکو (POSCO)
شرکت پوسکو کره (POSCO) آهن و استیل پوهانگ
۱ بهمن ۱۳۹۷
فولاد تریپ TRIP Steel
فولاد تریپ (TRIP)
۸ اسفند ۱۳۹۷

 

سالانه خسارات زياد مالي و جاني به جوامع بشري به جهت فروريختن سازه ها وارد میشود. علل اين همه ضرر در چيست؟

برخی از این خسارت ها در اثر عوامل طبیعی مانند سیل، زلزله، سونامی و ... ایجاد می شوند.

برخی دیگر بر اثر عواملی از قبیل مناسب نبودن جنس محصول برای سازه، بی کیفیت بودن، استاندارد متفاوت و ...

 

 

کاربرد فولاد تریپ


متاسفانه روش‌های جوشکاری ذوبی باعث ازبین رفتن ریزساختار ایده‌آل این فولادها شده و مشکلات فراوانی به‌وجود می‌آورند. جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی (FSW) و نوع نقطه‌ای آن (FSSW) یک روش اتصال حالت جامد است که در آن مشکلات ناشی از ذوب و انجماد در حین جوشکاری مانند ترک‌های انجمادی، تخلخل، درشت‌دانگی و اکسیداسیون وجود ندارد.

  • فولادهای TRIP به دلیل دارا بودن استحکام بالا، شکل‌پذیری مناسب و جذب انرژی عالی، کاربرد گسترده‌ای در صنایع خودروسازی دارند. یکی از محدودیت‌ها برای کاربرد گسترده این نوع فولاد در صنعت نحوه اتصال آنها می‌باشد
  • فولادهای TRIP به خوبی برای کاربردهای زره پوش مناسب هستند، در حالیکه افزایش انعطاف پذیری یکنواخت (و در نتیجه جذب انرژی بالستیک) می تواند حفاظت در برابر پرتابه ها و تهدیدات بالستیک را در حین حفظ یا کاهش ضخامت صفحات بهبود بخشد.

کشتی معروف تایتانیک چرا غرق شد؟

 اهمیت کيفيت فولاد در سازه های فولادی

تايتانيك داراي ۲۷۰ متر طول و ۲۸ متر پهنا بوده و ۳۲۸/۴۶ تن وزن داشت . ارتفاع آن ۳۲ متر بود كه تقريباً ۱۱ متر آن زير آب قرار مي گرفت . تايتانيك بزرگترين شي متحركي بود كه توسط انسان ساخته شده بود . اندازه غول آسا و پيچيدگي كشتي توسط گزارش ناخدا دوم لايتولد به بهترين صورتي مدل شده است. وي در اين گزارش چنين انگاشت:

  •    در سمت راست بدنه كشتي دربي چنان بزرگ تعبيه شده بود كه يك گاري با اسبش مي توانست از طريق آن وارد كشتي شود.

 

  •    كشتي داراي يك بدنه دولا با صفحات فولادي به ضخامت ۵/۲ سانتي متر بوده و به ۱۶ بخش غير قابل نفوذ توسط آب تقسيم شده بود. دربهاي عظيم كه با يك كليد الكتريكي بر روي عرشه به حركت درآورده شدند ، اين بخش ها را از هم مجزا كرده و كل كشتي را آب بندي مي كردند. حتي اين دربها مي توانسند توسط حسگرهاي الكتريكي سطح آب باز و بسته شوند . به پشتوانه اين تدابير ايمني بود كه مطبوعات كشتي تايتانيك را غرق نشدني ناميدند .

کیفیت فولاد


فولاد بی کیفیت

ولي اين  کشتی غرق نشدني براثر برخورد با يک کوه يخ و ایجاد شكافي به طول ۱۰۰ متردر بدنه كشتي به قعر آبهاي منجمد اقيانوس اطلس  رفت  و در طول شبي پر از حادثه و وحشت، ۷۰۵ نفر از مسافرين نجات يافته و ۱۵۰۲ نفر به همراه بدنه عظيم كشتي كه در حين فرو رفتن در آب به دو تكه شد، جان سپردند.


 

علت چه بود!؟

تایتانیک

  • نزديك به سه ميليون ميخ پرچ در اتصال قطعات تايتانيك به يكديگر بكار رفته بود. برخي از اين ميخ پرچها از باقيمانده بدنه كشتي بازيابي شده و مورد بررسي قرار گرفته اند. يافته ها نشان مي دهند كه آنها از آهن زير حد استاندارد ساخته شده بودند.
  • زمانی که كشتي با كوه يخ برخورد كرد، نيروي برخورد باعث شد سرك ميخهاي پرچ بشكند و قسمتهاي كشتي از هم جدا شوند. اگر از آهن با كيفيت بالا استفاده شده بود، ممكن بود كه قسمتها از هم جدا نشده، و كشتي غرق نشود.

کیفیت فولاد

 

 


اشتباه دانشمندان علوم آن زمان!

فولاد در دماي عادي نرم است و در اثر برخورد خم مي شود. در حاليكه در دماهاي زير انجماد آب، فولاد مانند چدن شكننده مي شود و در اثر برخورد مي شكند. اين پديده به شكست ترد معروف بوده و در زمان واقعه تايتانيك براي دانشمندان ناشناخته بود. اگر بجاي فولاد از آلياژي كه در دماهاي پايين خاصيت نرمي خود را از دست نمي دهد استفاده مي شد، در اثر برخورد چنان شكاف عظيمي در بدنه تايتانيك ايجاد نمي شد.

کیفیت فولاد


شرکت فولاد سخت در زمینه فروش ورق های دریایی و قابل استفاده در کشتی سازی افتخار این را دارد که با شرکت های زیادی در زمینه کشتی سازی در ایران همکاری کرده است.

شرکت فولاد سخت فروش آنلاین فولاد و تأمین کننده فولادهای آلیاژی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *