آلیاژ
11 دسامبر 2018
فاکتور فروش 2
فاکتور رسمی
7 ژانویه 2019

 یکی از پرکابردترین استانداردها در زمینه‌ی خوردگی در صنعت نفت و گاز است.

استاندارد NACE

انجمن استاندارد NACE, این انجمن در سال ۱۹۳۴ فعالیت خود را با حضور یازده تن از مهندسین خوردگی شاغل در صنعت خط لوله‌ی این کشور آغاز کرد.

هدف اصلی این انجمن بالا بردن سطح ایمنی عمومی، حفاظت از محیط زیست و کاهش اثرات اقتصادی خوردگی به‌وسیله‌ی گسترش دانش علمی و مهندسی خوردگی بوده است.

سیستم نام‌گذاری استاندارد NACE

 

دو کاراکتر اول NACE مشخص کننده‌ گروهی است که استاندارد مربوطه در آن قرار دارد. استاندارد NACE در سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که در زیر به آن، اشاره شده است.

MR Material Requirement

TM Test Method

RP Recommended Practice

لازم به ذکر است که از سال ۲۰۰۷ به بعد، RP به SP تغییر نام داده‌است:

SP Standard Practice

استانداردهایی که با MR آغاز می‌شوند به شرایط ماده مورد استفاده در محیط خاص اشاره می‌نمایند.

به‌عنوان مثال MR 0175 مربوط به نیازمندی‌ها و الزامات مربوط به فولادها در محیط حاوی سولفید هیدروژن در صنایع بالادستی است. استاندارد MR 0103 این الزامات را برای فولاد کربنی در محیط ترش درصنایع پائین‌دستی را بیان می‌کند.

چهار رقم بعدی نشان‌دهنده سال انتشار استاندارد هستند. مثلا شماره‌ی استاندارد SP0170 مشخص می‌کند که این استاندارد، اولین استاندارد SP چاپ شده در سال ۱۹۷۰ (۷۰ نشان دهنده‌ی این مطلب است)‌ است. استاندارد SP0472 نشان دهنده‌ی چهارمین استاندارد SP چاپ شده در سال ۱۹۷۲ است.. دو کاراکتر آخر نیز نشان دهنده‌ی سالی است که آخرین ویرایش، بر روی استاندارد انجام شده است. به عنوان مثال آخرین ویرایش بر روی استاندارد RP0170-97 در سال ۱۹۹۷ انجام شده است.

استاندارد NACE بودن متریال، چک کردن میزان گوگرد،سختی،نیکل و مقدار کربن الزامی است.

با توجه به اینکه تفاوتهایی بین Code، استاندارد، توصیه های عملی، مقررارت، راهنماها ، Specification وجود دارد لازم است به طور مختصر تعاریف مربوط به هر یک ذکر گردد: کد (code) : گروهی از قوانین یا استانداردهای سیستماتیک برای طراحی ، مواد ، ساخت و تولید ، نصب و بازرسی است که طوری تنظیم می شود که با قوانین مدون کشور و یا شهر سازگار و مطابق باشد. کدها معمولا روشهای طراحی را ارائه می کنند که توسط متخصصین در علوم مهندسی پذیرفته شده است. زمانی که موردی در کد مورد سئوال قرار می گیرد و پاسخ اداری خواسته می شود پاسخ از سوی کمیته فنی کد مربوطه داده شده و مشکل را رفع می کند. در این حالت باید این پاسخ از طرف کد ASME به صورت یک code case تایید شده باشد. code case ها مربوط به همان مشکل خاص هستند و بخشی از کد به حساب نمی آیند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button