نامگذاری فولادهای آلیاژی
۱۶ مرداد ۱۳۹۶
فولادهای کم آلیاژ
۱۸ مرداد ۱۳۹۶

 

 

 


فولادهای کربنی به دسته ای از فولادها اطلاق می شود که

کربن اصلی ترین عنصر آلیاژی آن باشد

و عناصری نظیر منگنز، سیلیسیم و آلومینیم به میزان کم در آن وجود داشته.


 

فولادهای کربنی 


فولادهای کربنی به دسته ای از فولادها اطلاق می شود که کربن اصلی ترین عنصر آلیاژی آن باشد و عناصری نظیر منگنز، سیلیسیم و آلومینیم به میزان کم در آن وجود داشته و فقط به منظور اکسیژن زدائی به آن اضافه می گردند.

کربن نقش اساسی را در افزایش استحکام فولادها ایفا می کند و این استحکام تا حد زیادی به میزان کربن موجود در آلیاژ بستگی دارد.

فولادهای کربنی

.

فولادهای کربنی را به سه دسته تقسیم می کنند:


۱- میزان کربن پایین تر از ۲%
۲- میزان کربن بین ۰٫۲-۰٫۵%
۳- میزان کربن بالاتر از ۰٫۵%

فولادهای کربنی کاربرد وسیعی در صنعت داشته و معمولا در حالت آنیل و یا نرمالیزه به کار می روند ولی در موارد خاص در حالت سختکاری و تمپر شده نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

.

کاربرد فولادهای کربنی ساده


در این بخش، کاربرد فولادهای کربنی ساده در سه گروه کم کربن، کربن متوسط و پر کربن مورد بررسی قرار می دهیم.

فولادهای کم کربن در عموم قطعات مهندسی، ساختمان کشتی ها و راه آهن به کار می روند. این فولادها از خواص مغناطیسی بالا و قابلیت جوشکاری بالایی برخوردار بوده و در مواردی که قطعات تحت عملیات سختی سطحی قرار می گیرند، کاربرد خوبی دارند.

 

فولادهای کربن متوسط در صنایع حمل و نقل، راه آهن، ماشین آلات و دستگاه های نورد کاربرد وسیعی دارند و در مواردی که به سایش در حد متوسط نیاز باشد استفاده می شوند.

فولادهای ساده پرکربن در مواردی مورد استفاده قرار می گیرند که قطعات ریخته شده می بایست از سختی بالایی برخوردار باشند. این فولادها در ساخت غلطک ها، ابزار و آلات ماشین های صنعتی، قطعات مقاوم به سایش نیز به کار می روند.

فولادهای کربنی کاربرد وسیعی در صنعت داشته و معمولا در حالت آنیل و یا  نرمالیزه به کار می روند ولی در موارد خاص در حالت سختکاری و تمپر شده  نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

جهت اطلاعات بیشتر به کانال تلگرام “فولاد سخت” بپیوندید

 

شرکت فولاد سخت؛ تامین کننده فولادهای آلیاژی

 

دیدگاه ها بسته شده است